خانه / كابينتِ آشپزخانه / كابينتِ ام دی اف 

كابينت MDF (ام دی اف)

كابينت هاى MDF يك گزينه مناسب براى افرادى است كه به دنبال يك جايگزين اقتصادى تر ولى همچنان مستحكم براى كابينت هاى چوبى مى باشند. اما MDF در واقع چيست؟ MDF مخفف medium density fiberboard بوده كه شامل پنل هاى نازك ساخته شده از فيبر چوب، رزين و موم مى باشد. هنگامى كه وارد مباحث مهندسى چوب مى شويم، MDF اغلب در سطح تخته سه لا قرار مى گيرد و چگال تر، قوى تر و بادوام تر از آن مى باشد. به همين علت از لحاظ كاربردى با چوب جامد برابرى مى كند. بسيارى از افراد بر اين باوراند كه MDF در سطح بسيار پايين ترى در مقايسه با چوب قرار دارد، ولى در واقع حقيقت اين است كه هر كدام از آن دو داراى نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود مى باشند و موقعيت هايى وجود دارد كه استفاده از MDF توصيه مى شود. قبل از اينكه به مزايا و معايب ام دى اف بپردازيم لازم است به اين نكته توجه كنيم كه انواع مختلف ام دى اف وجود دارد كه اين تفاوت به ميزان تراكم، اندازه، نوع چسب، رطوبت، گونه چوب و ضخامت آن بستگى دارد و در واقع آن دسته از MDF ها كه داراى ضخامت و تراكم بيشترى هستند، گونه هاى مرغوب ترى محسوب مى شوند. 

دلايل انتخاب ام دى اف 

در خانه هاى امروزى از MDF بيشتر در ساخت درب ها و كابينت ها استفاده مى شود و همچنين بسيارى از كابينت هاى چوبى جامد از درب هاى MDF استفاده مى كنند كه دلايل متعددى براى اين انتخاب وجود دارد. ام دى اف، پيچ و تاب نخواهد داشت و مانند چوب در نوسانات دما و رطوبت ممكن است تغيير شكل دهد، اما بر خلاف چوب، MDF پيچ و تاب نخواهد داشت و به همين دليل تاب بر نمى دارد. اين امر به اين دليل است كه تمام ساختار آن به عنوان يك واحد حركت مى كند و بنابراين حتى با تغييرات شديد رطوبت و درجه حررارت لازم نيست نگران آسيب ديدن درب هاى كابينت باشيد. MDF از ذررات بسيار ريزى ساخته شده و اين بدين معنى است كه دانه بندى قابل توجهى ندارد و اين امر باعث مى شود كه از لحاظ ظاهرى صاف تر به نظر برسد. اگر شما قصد داريد تا درب هاى كابينت خود را نقاشى كنيد، استفاده از MDF توصيه مى شود. 

 • سهولت در سفارش سازى انواع كابينت ها و درب هاى كابينت يكى ديگر از خصوصيات MDF مى باشد كه به لطف آن شما مى توانيد انواع مختلفى از سبك ها و درب هاى كابينت شيكر، درب هاى با پنل مسطح و … را سفارش دهيد. 

  برخى از سطوح ام دى اف از مقاومت در برابر رطوبت بالاترى برخوردارند. اگر شما قصد داريد از MDF در مناطق با رطوبت بالا همچون حمام استفاده كنيد، مى توانيد از تخته هاى MDF كه به طور خاص براى مناطق با رطوبت بالا ساخته شده اند، استفاده نماييد. 

  همچنين ام دى اف در اندازه هايى بزرگ تر از چوب جامد موجود مى باشد. بنابراين اگر پروژه اى داريد كه يك قطعه بزرگ چوب و بدون مفاصل را نياز داريد، انتخاب MDF اغلب ارزان تر از چوب جامد است و با نگهدارى مناسب مى تواند از استحكام بالا و عمر طولانى برخوردار باشد. 

  برخى از معايب MDF عبارت است از؛ 

  سطوحام دى اف به راحتى خراشيده مى شود و پس از آن تعمير نمى شود و اين بر خلاف خصوصيت چوب است كه از بين بردن هر گونه آسيب از روى سطح آن امكان پذير است. علاوه بر آن ام دى اف نمى تواند در معرض گرماى شديد قرار گيرد چرا كه مواد اصلى آن آسيب مى بيند، بنابراين MDF يك متريال مناسب براى استفاده در مبلمان هاى فضاى باز نمى باشد. 

انواع کابینت های ام در اف (MDF)

كابينت MDF كد MKCN01 

شما مى توانيد با استفاده از درب هاى رنگى يا پنل هاى شيشه اى به رنگ هاى مات و براق، به آشپزخانه خود حال و هواى منحصر به فردى ببخشيد. در اين آشپزخانه با استفاده از رنگ هاى زرد و سبز و تركيب آن با كابينت هاى MDF سعى شده تا فضاى جذاب، مدرن و منحصر به فردى خلق شود. 

كابينت MDF كد MKCN02 

همان طور كه در توضيحات متريال ام دى اف نيز گفته شد، اين ماده قابليت فرم دادن و شكل پذيرى بالايى را دارد و به سهولت قابل سفارش سازى مى باشد. اين آشپزخانه نمونه يك آشپزخانه لاكچرى با تزئينات و جزئيات كلاسيك مى باشد كه براى محيط هاى لوكس و باشكوه مورد استفاده قرار مى گيرد. اين آشپزخانه در غالب آشپزخانه هاى طراحى شده به سبك ممبران جاى مى گيرد و در رنگ هاى مختلف قابل ساخت مى باشد. 

كابينت MDF كد MKCN03 

از خصوصيات خاص اين آشپزخانه برخوردارى از منبت كارى هاى سبك كلاسيك مى باشد. همان طور كه در عكس ها مشاهده مى كنيد تمام كابينت ها داراى قاب بندى مخصوص به خود بوده و برخى از درب هاى كابينت شيشه اى مى باشند. استفاده از تزئينات سبك كلاسيك در ستون ها، هود و قفسه هاى ديوارى كاملا بارز مى باشد. جنس اين كابينت ها از MDF و در سبك كلاسيك جاى مى گيرد. 

كابينت MDF كد MKCN04 

از ام دى افِ سفيد رنگ و تركيب آن با پانل هاى شيشه اى اين آشپزخانه زيبا پديد آمده است. در اينجا نيز شاهد جزئيات سبك كلاسيك در قاب بندى درب ها، ستون هاى كابينت جزيره و هود مى باشيد. 

كابينت MDF كد MKCN05 

از تركيب رنگى سياه و سفيد در طراحى اين آشپزخانه استفاده شده است. ام دى اف هاى مشكى قاب دار با استفاده از خطوط سفيد و دستگيره هاى نقره اى رنگ و همچنين درب هاى شيشه اى مات تكميل شده اند. براى فضاى پيشخوان از سنگ مرمر سفيد استفاده شده تا تضاد رنگى به قوت خود باقى بماند. كابينت ها همگى قاب دار و با تزئينات سبك كلاسيك آرايش شده اند. 

موارد مورد استفاده MDF

شايع ترين و بيشترين كاربرد ام دى اف در كابينتِ اشپزخانه ها مى باشد. بيشتر كابينت هاى اشپزخانه شامل اجزاى چوب جامد و MDF مى باشد. MDF معمولا بر روى درب ها و پانل هاى داخلى به دلايلى كه در بالا ذكر شده است، (رنگ پذيرى آسان تر، تميز كردن آسان تر، عدم پيچ و تاب خوردن و …) به كار مى رود. 

اما آشپزخانه تنها مكانى نيست كه استفاده از ام دى اف در آن مشاهده مى شود، در حمام ها كه رطوبت زيادى دارد، MDF انتخاب مناسب ترى نسبت به چوب است. به اين دليل كه MDF هايى كه براى محيط هاى مرطوب ساخته مى شوند، در برابر رطوبت و تغيير دما آسيب نمى بينند. هنگام استفاده از MDF براى محيط هاى مرطوب حتما دقت كنيد كه اين MDF ها مخصوص فضاهاى مرطوب ساخته شده باشد، چرا كه MDF معمولى هنگامى كه در تماس با آب قرار گيرد به راحتى آسيب مى بيند. 

 • براى محيط هايى كه در خطر آتش سوزى قرار دارند، استفاده از MDF هاى مقاوم در برابر آتش توصيه مى شود. استفاده از اين نوع ام دى اف در مناطق تجارى شايع تر است ولى همچنين مى تواند در خانه ها، آشپزخانه ها و اتاق خواب ها نيز استفاده شود. 

  از MDF مى توان صرفا براى اهداف زيبايى شناختى استفاده نمود. مثال خوب براى اين موضوع مى تواند ديوارپوش ها باشد. بر خلاف سال هاى گذشته كه تنها از ديوارپوش هاى چوبى استفاده مى شد، امروزه از موارد مختلفى از جمله ديوارپوش هاى ام دى افى استفاده مى شود. اين ديوارپوش ها مى تواند در بسيارى از سبك ها ساخته شده و در نقاط مختلفى از جمله آشپزخانه، اتاق نشيمن و حمام نصب شوند. 

  از جمله موارد استفاده MDF همچنين در قفسه بندى هاست. MDF به دليل سطح صاف آن در داخل كابينت، قفسه بندى كمدها و كتابخانه ها مورد استفاده قرار مى گيرد. اما دقت كنيد كه MDF تحمل وزن سنگين را در طولانى مدت نخواهد داشت، بنابراين اگر قصد داريد وزن سنگينى را بر روى آن قرار دهيد، بهتر است آن را با قطعات چوبى تقويت كنيد. 

  در نهايت ام دى اف به طور گسترده به عنوان يك ماده براى درهاى داخلى و خارجى نيز استفاده مى شود. MDF هايى كه در اين موارد مورد استفاده قرار مى گيرد، شيك، بادوام و بسيار مقاوم هستند و به راحتى قابل سفارش سازى مى باشند. 

كابينت MDF كد MKCN06 

اين آشپزخانه يك نمونه كامل از ايجاد تعادل بين سبك كلاسيك و معاصر مى باشد. مكانى كه گرماى آن از بين جزئيات كلاسيك ان در فضا گسترش مى يابد. براى سينك از سنگ مرمر كارارا ايتاليايى استفاده شده و تزئينات سبك كلاسيك در تمامى عناصر آشپزخانه نمايان مى باشد. 

كابينت MDF كد MKCN07 

اين آشپزخانه داراى هويتى اصيل و پر از ظرافت مى باشد. براى ساخت آن از MDF كرم روشن و دستگيره ها و يراق آلات برنزى استفاده شده است. درب هاى كابينت ها همگى داراى قاب بندى بوده و براى پوشش نهايى در برخى از موارد از شيشه استفاده شده است. 

 

1    2     Next Page

WhatsApp WhatsApp us