نکات مهم در طراحی دفاتر کار

اتاق هاى جداگانه، دفاتر باز و دفاتر تركيبى سه نوع اصلى از فضاهاى كار محسوب مى شوند. بهترين راه براى ايجاد تمركز، طراحى اتاق هاى جداگانه مى باشد، در حالى كه فضاهاى باز براى ارتباطات مناسب تر هستند. طرح مناسب براى يك دفتر كار از تعامل بين اين دو آيتم به وجود مى آيد. دفاتر سُنتى شامل اتاق هاى جداگانه اى هستند كه در امتداد يك راهرو شكل گرفته اند. اين طرح فضاهايى خصوصى و پر از آرامش را ايجاد مى كنند. با اين وجود عمليات تيمى و كارهاى گروهى در اين شرايط عملاً غير ممكن به نظر مى رسد. ارتباط كاركنان در اين طرح دشوار بوده و فضاى به وجود آمده در اين رابطه ناكارآمد محسوب مى شود. اين نوع دفتر مناسب شركت هاى جداگانه اى است كه از تعداد كمى افراد تشكيل شده باشد. حفظ حريم خصوصى در اين سازمان ها به حداكثر مى رسد و عدم توانايى در كارهاى تيمى و نيز عدم انعطاف پذيرى از مشخصه هاى اين نوع طرح ها مى باشد.

نوع دوم دفاتر شامل اتاق هاى بزرگ تر كه براى ٤ تا ١٠ نفر طراحى شده اند، مى باشد. اين امر موجب تقويت روحيه جمعى خاصى مى شود كه البته فقط به يك گروه كوچك از افراد اعمال مى شود. در عين حال اين امر مى تواند در تعامل با بخش هاى ديگر شركت مشكل ايجاد كند. اين نوع فضاى كارى با حفظ حريم خصوصى نسبى و روحيه تيمى و انعطاف پذيرى محدود مشخص مى شود. فضاى تيمى يكى از فضاهاى دفاتر طراحى باز محسوب مى شود كه توسط پارتيشن به فضاهاى جداگانه تقسيم مى شود. ارتباطات فقط در گروه هاى كوچك امكان پذير است. اين فضا با حداكثر كارايى و انعطاف پذيرى مورد استفاده قرار مى گيرد و از روحيه جمعى بالايى برخوردار است. عدم امكان عايق بندى صوتى و عدم حفظ حريم خصوصى از اشكالات اين نوع ادارات مى باشند. 

با به كارگيرى كفپوش هاى شفاف و روشن، نور به تمام محيط بازتابش مى كند و شاهد فضايى دلباز هستيم. از تركيب بندى رنگى مدرن در ديوارها و سقف استفاده شده است. سقف هاى كاذب به گونه اى طراحى شده كه تمامى فضاها از نور مخفى LED برخوردار است. پوشش سنگ يكپارچه روى ميزها زيبايى و جلال كار را دو چندان كرده است.  ادامه

در سال جارى با نگاهى سريع به مقاله ها و تحليل هاى پژوهشى انجام شده بر روى محيط هاى كار و فضاهاى ادارى اين نتيجه به دست آمده كه با بهره گيرى از راهكارهاى طراحى در محل كار، كارمندان اين فضا را به عنوان فضاى شادترى براى كار كردن معرفى كرده اند. 

مقاله Ethonomics در رابطه با طراحى با اصول مدرن براى محيط هاى كار، نوشته شده توسط Teknion با همكارى كارشناسان طراحى از جمله Joan , Blumenfeld نشان مى دهد كه امروزه محيط هاى كارى احتياج به بازنگرى مجدد دارند. همچنين وى مى افزايد؛ فضاهاى كارى بايد به قدرى انعطاف پذير باشند تا فضاهايى متفاوت را براى مقاصد گوناگون در طول روز براى كاركنان خود فراهم آورد تا فعاليت آنان را در محيط كارى ارتقاء دهد. 

اگرچه بسيارى از شركت ها از اِلمان هاى طراحى براى ارتقاء سطح كيفى فضاى كارى خود بهره برده اند، اما از نظر گروه طراحی و معماری ایــتــاران، نياز به آگاهى بيشتر و اجراى اين طرز تفكر در مورد محل كار امرى ضرورى به نظر مى رسد. 

در سال هاى اخير به نظر مى رسد بسيارى با ديوار هاى قديمى كه همانند يك سَد جلوى نور طبيعى را گرفته اند، خداحافظى كرده اند و بيشتر به سمت پارتيشن و جداكننده هاى بصرى روى آورده اند. 

از طريق گفتگو با دو متخصص Teknion و Poppin كه از طراحان و توليد كنندگان مبلمان و تجهيزات فضاهاى ادارى مى باشند، نكاتى به دست آمده كه در زير به آن ها اشاره مى كنيم: 

در اين طرح شاهد حضور پر رنگ طبيعت در محيط كار مى باشيم. با به كارگيرى پنجره هاى تمام قدى محيطى كاملاً شفاف پديد آمده كه علاوه بر تأمين روشنايى، ديد به طبيعت را نيز به ارمغان آورده است. طراحى ميز به طور اختصاصى و براى اين طرح انجام شده است.  ادامه

نكته ١. پنهان كردن سيم ها 

يكى از خواسته هاى هميشگى مشتريان حذف كردن سيم ها از روى ميز كار و ميز كُنفرانس مى باشد. سيم هاى روى ميز، لب تاپ و ديگر وسائل الكتريكى، كاغذها و دفاتر كارى و لوازم شخصى همگى باعث شلوغ به نظر آمدن فضا و هرج و مرج مى شود. ميز كنفرانسى را تصور كنيد كه ده ها سيم از روى آن رد شده. خوشبختانه امروزه شاهد ارائه راه حل هاى مفيد از سوى توليد كنندگان مبلمان هاى ادارى مى باشيم كه اين مشكل را حل كرده اند. 

نكته ٢. فضاى بيرون و طبيعت را وارد فضاى كار كنيم. 

ورود طبيعت به فضاى داخل يكى از مهمترين آيتم هايى است كه مى توانيد در طراحى يك محيط ادارى در نظر بگيريد. نصب پنل هاى چوبى، استفاده از كف هاى بتن اِكسپُوز، استفاده از پارچه ها و يا كاغذ ديوارى هايى با نُقوش طبيعت همگى مى تواند محيط كار را با محيط طبيعت پيوند دهد. اين گرايش در طراحى داخلى امروزه بسيار مطرح و مورد استقبال بوده و بسيارى از طراحان در طرح هاى خود از آن استفاده مى كنند. گرايش ديگرى كه در اين زمينه وجود دارد، “آوردن خانه به محيط كار” مى باشد. در حقيقت شما در محيطى گرم و صميمى همانند خانه خود مشغول به كار هستيد. اين گرايش نيز در سال ٢٠١٦ از جمله محبوب ترين گرايش ها در طراحى فضاهاى ادارى محسوب مى شده. 

ديواره تمام شيشه ای، سقف بسيار بلند، انتخاب مبلمان هاى مدرن، كفپوش سنگ جلا خورده و ديوارهاى پيش ساخته طوسى رنگ از مشخصه هاى اين طرح زیبا محسوب مى شود. 

نكته ٣. خلق فضاهايى چند منظوره

فضاهاى چند منظوره فضاهايى هستند كه مى توانند عملكردهاى مختلفى را در طول روز درون خود جاى دهند. طراحان مبلمان ها در اين زمينه نقش مهمى را بر عهده دارند. به طور مثال برخى از مبلمان ها مى توانند ٤ تا ٦ نفره باشند و در صورت لزوم براى ملاقات و Meeting مورد استفاده قرار گيرند.

نكته ٤. طراحى فضاى استراحت

بيشتر فضاهاى كار، امروزه فضاهايى پر از اِسترس و پر جنب و جوش مى باشند. در چنين شرايطى تعبيه محلى براى استراحت و ريلكس كردن و دور شدن از فشارهاى كار باعث مى شود تا كارمندان از سلامت روان بيشترى برخوردار باشند و رضايت آنان از محل كارشان بيشتر شود و در نتيجه بازدهى مفيد كارى آنان افزايش يابد. 

استفاده از كتابخانه و كمد سرتاسرى به گونه اى كه برخى از عناصر همانند كتاب ها، CD و جعبه ها به صورت نمايان و برخى از اسناد و مدارك داخل كمدها باشند، از مشخصه هاى اين طرح مى باشد. دیوار تمام شیشه ای، مجهز به سایبان برقی می باشد تا ورود نور به داخل فضا قابل کنترل باشد. سرامیک های کف، رنگ دیوارها و سقف همگی به رنگ سفید انتخاب شده اند تا حضور سبک مُدرن را در این مکان پُر رنگ تر کند.

نكته ٥. به كارگيرى رنگ در فضاهاى ادارى 

اين يك واقعيت است كه اگر محل كار شما محيطى باشد كه حضور رنگ در آن بارز باشد، به شما كمك مى كند تا ذهنى منظم و خلاق تر داشته باشيد. يكى از پژوهشگران به نام Miller تحقيقى را انجام داده كه در آن ثابت شده حضور رنگ، شادى، بهره ورى و خلاقيت را افزايش مى دهد. حضور مبلمان هاى رنگى و تجهيزات و لوازم جانبى در دفاتر كار مى تواند اين قابليت را در اين فضاها افزايش دهد. 

نكته ٦. استفاده از ميزهاى مشترك براى چند نفر

در هنگام جمع شدن سر اين ميزها تبادل فرهنگى شكل مى گيرد. افراد در محل كار و يا ساير فضاها همانند رستوران ها و هتل ها هنگامى كه با هم بر سر يك ميز مشترك قرار مى گيرند، تعاملات اجتماعى بيشترى برقرار مى كنند. استفاده از ميزهاى كنفرانس امروزه در اكثر شركت ها و دفاتر كارى مرسوم مى باشد. 

یک نمونه از فضای اداری با پلان باز می باشد که در آن سعی شده با طراحی مبلمان ها، حریم خصوصی به طور نسبی حفظ شود. کِشو ها و قفسه ها در حد نیاز برای هر میز تعبیه شده تا سطح روی میز ها شلوغ و بی نظم نباشد. هیچ گونه سیمی بر روی میزها وجود ندارد و جای مخصوص آن ها از قبل تعبیه شده است. ارتفاع بلند سقف فضا را دلبازتر جلوه می دهد. برای هر کارمند نور جداگانه مخصوص به خود در نظر گرفته شده است.  ادامه

1    2     Next Page

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای

Call Now

WhatsApp WhatsApp us