ايده هايى براى فضاهاى غذاخورى كوچك جهت دستيابى به بالاترين بهره ورى و لذت از اين فضا

آيا مى خواهيد پتانسيل فضاى كوچك غذاخورى خود را بدانيد؟ به هر اندازه فضاى غذاخورى شما تنگ و كوچك باشد و يا مجبور به گرفتن فضاى هال و پذيرايى تان باشيد، ايده هاى بسيارى وجود دارد تا بتوانيد اين فضا را به دلخواه خود درآوريد و فضايى لذت بخش جهت ميل غذا خلق كنيد. 

١- استفاده از ميزهاى گرد 

فضای نهارخوری کوچک

استفاده از ميزهاى گرد پايه وسط و صندلى هاى دور آن فضا را از لحاظ بصرى بزرگ تر جلوه مى دهد. تمركز خود را بر همين فضاى كوچك نگه داشته و به جزئيات توجه كنيد. به ظرافت رنگ ها در طراحى اين فضا توجه كنيد. با قرار دادن يك دايره رنگى و يك لوستر مُدرن با نور متمركز بالاى ميز اين فضا را كاملاً منحصر به فرد کرده است. 

٢- از هر سانتيمتر از فضاى خود استفاده كنيد

فضای نهارخوری کوچک

اجازه ندهيد فضاى كوچك شما را محدود كند، در فضاهاى باريك و راهرو مانند با قرار دادن يك ميز نهارخورى باريك و لامپ هاى كنسول شده به ديوار، از تمامى فضا استفاده كنيد. اگر داراى يك خانواده بزرگ هستيد و يا از مهمانان زيادى پذيرايى مى كنيد، در اين صورت يك ميز گرد كوچك گزينه مناسبى براى شما محسوب نمى شود. در عوض مى توانيد از يك ميز باريك استفاده كنيد كه به صورت كشيده در كنار فضاىِ هال و يا آشپزخانه قرار دارد. با قرار دادن روشنايى ها بر روى ديوار سطح كف خود را كاملاً آزاد و باز رها كنيد تا مانع رفت و آمد نشود و فضاى مفيد شما را اشغال ننمايد. كليد روشن و خاموش كردن آن را به صورت كليدى بر روى بدنه آن طراحى كنيد. اين نحوه نورپردازى ميز غذاخورى بسيار مناسب براى جمع هاى خودمانى و صميمى مى باشد. و در آخر با قرار دادن آثار هنرى و دكوراسيون روى ميز شخصيت و هويت خود را در اين فضا بگنجانيد. 

٣- در انتخاب مبلمان ها دقت كنيد

فضای نهارخوری کوچک

انتخاب يك مبلمان تك رنگ مى تواند تأثير بسزايى در بزرگ تر نشان دادن فضاى غذاخورى داشته باشد. از يك سِت ميز و صندلى گرد با صندلى هايى كه كاملاً داخل ميز جا مى شوند استفاده كنيد تا از فضاى خود حداكثر استفاده را داشته باشيد. همان گونه كه در عكس ها مشاهده مى كنيد پايه هاى ميز به گونه اى طراحى شده كه هيچ مزاحمتى را هنگام نشستن و برخواستن ايجاد نكنند. قبل از خريد مبلمان در نظر داشته باشيد كه چه مقدار فضا داريد و شكل ميز ايده آل تان براى فضاى شما دايره است يا بيضى. سهولت استفاده از مبلمان ها بسيار پر اهميت مى باشد. استفاده از صندلى هاى تاشو و يا جمع شدنى نيز ايده خوبى است. 

٤- قرار دادن ميز نهارخورى در كنج

فضای نهارخوری کوچک

اگر فضاى غذاخورى شما به گونه اى قرار گرفته كه بهترين جا جهت قرار گرفتن ميز نهارخورى در كنج ديوار است، سعى كنيد دو ديوار كنار ميز را به گونه اى طراحى كنيد تا از يك تِم واحد برخوردار شود و در اين صورت فضاى غذاخورى هويت خود را پيدا كند. در اين زمينه انتخاب متريال ميز، بسيار اهميت دارد. به طور مثال انتخاب يك صفحه چوبى از شاه بلوط در تضاد با ديوار سفيد پشت آن مى تواند يك تِم سُنتى را به وجود آورد. استفاده از ميز و صندلى نيمكت مانند علاوه بر اينكه فضاى مفيدترى را ايجاد مى كند، افراد بيشترى قادر به نشستن سر آن مى باشند. 

٥- اين فضا را چندعملكردى طراحى كنيد

فضای نهارخوری کوچک

امروزه تعداد بسيار كمى از ما داراى يك فضاى لوكس و جداگانه مخصوص غذاخورى مى باشيم، با اين وجود در فضاهاى محدود در نظر گرفتن امكان استفاده از فضا براى تمامى فعاليت ها بسيار مهم مى باشد. ميز خود را به گونه اى انتخاب و خريدارى كنيد، كه بتوانيد از آن براى مقاصد مختلف استفاده كنيد و يا از مبلمان ها براى مقاصد ديگر از جمله مبل هال و پذيرايى استفاده نماييد. 

٦- يك گوشه دنج و آرام خلق كنيد

فضای غذاخوری

هنگامى كه از فضاى كمى برخوردار هستيد، استفاده از نيمكت هايى كه داراى فضاى ذخيره سازى هستند مى تواند بسيار مناسب و عملكردگرا باشند. از تركيب رنگى متناسب با بقيه فضاى خود استفاده كرده و اين فضا را تزئين كنيد. با انتخاب كوسن هاى رنگى با طرح هاى متنوع اين فضا را به محيطى دنج و آرام تبديل كنيد. 

٧- فضا را به سبك مينيمال طراحى كنيد

فضای نهارخوری کوچک

با الهام از سبك مينيمال براى طراحى فضاى غذاخورى، فضايى خلوت و ساده را به وجود آوريد. مبلمان هاى ساده و خطى بسيار مناسب همچين فضاهايى مى باشند. از يك كانتر قاب مانند براى طراحى خود استفاده كنيد كه با صندلى هاى بار مانند با پايه هاى نازك همخوانى داشته باشند. از ايده “Less is more” يا همان سادگى و حذف تزئينات براى ديوارها و كف خود استفاده كنيد. 

٨- فضايى كاملاً خانوادگى بوجود آوريد

فضای نهارخوری کوچک

خلق يك فضاى دوستانه و خانوادگى كه تمام اعضاى خانواده از آن لذت ببرند، ايده بسيار مناسبى است. از نيمكت هايى كه جاى گنجه دارند به صورت L مانند استفاده كرده تا اين فضا را از نظر بصرى مجزا كند. در كنار اين نيمكت ها مى توانيد از صندلى هاى تك رنگى به سليقه خود و در صورت لزوم استفاده كنيد. از قاب عكس هاى خانوادگى براى تزئين اين فضا استفاده كنيد. 

٩- قرار دادن فضاى غذاخورى كنار پنجره

فضای نهارخوری کوچک

پهناى ميز نهارخورى فوق به اندازه عرض پنجره در نظر گرفته شده ولى با قرار دادن يك U براى محل نشستن اين فضا تعداد زيادى افراد را مى تواند در خود جاى دهد. از كوسن هاى رنگى براى اين فضا استفاده كرده و نشاط و شادابى را وارد طراحى خود كنيد. از عريض ترين ميز ممكن براى پوشش دادن اين فضا استفاده كنيد. با يك لوستر آويزان و ايجاد نور متمركز زيبايى اين فضا را تكميل كنيد. 

١٠- از رنگ ها استفاده كنيد

میزهای غذاخوری

كوچكى فضا به معنى ساده رها كردن آن نمى باشد. زمانى كه از يك ابعاد ايده آل براى فضاى خود برخوردار نمى باشيد با اضافه كردن بافت و رنگ توجه ها را به سمت خود جلب كنيد. از طرح هاى كاغذ ديوارى جذاب براى اين فضا استفاده كنيد. ميزهاى نيمكت گونه گزينه بسيار مناسبى براى اين فضا ها مى باشند. 

١١- از پتانسيل هاى موجود حداكثر استفاده را بكنيد

فضای نهارخوری کوچک

وجود يك پنجره در فضاى غذاخورى مى تواند بر جذابيت آن بيافزايد. داشتن يك ديد به باغ و منظر بيرون و يا يك نماى شهرى مى تواند تمام زيبايى را كه از اين فضا انتظار داريد به شما هديه دهد. اگر خوش شانس بوده و داراى همچين پنجره اى در خانه تان مى باشيد، فضاى غذاخورى خود را در كنار آن چيدمان كرده و با قرار دادن نورهاى متمركز بالاى ميز، زيبايى آن را تكميل كنيد. در اين صورت استفاده از مبلمان هاى معاصر و قرار دادن تابلو هنرى روى ديوار، اين فضا را به محيطى لذت بخش تبديل مى كند. 

١٢- طراحى به سبك تك رنگ

فضای نهارخوری کوچک

در يك فضاى كوچك مى توانيد تنها از يك رنگ در طراحى خود استفاده كنيد. در عكس بالا همان طور كه مشاهده مى كنيد از يك تِم خاكسترى براى ديوارها، شومينه، ميز و صندلى استفاده شده است و به اين طريق سعى شده تا از لحاظ بصرى فضا را بزرگ تر جلوه دهد. در اين صورت يك آيتم را به دلخواه خود انتخاب كرده و رنگى را وارد طراحى خود كرده كه با پس زمينه در تضاد باشد. به طور مثال در اينجا از پرده هاى بنفش استفاده شده است. 

منبع : By 

مترجم: رزا نوذری

موضوعات مشابه

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای

Call Now

WhatsApp WhatsApp us